Відомий польський письменник Анджей Сапковський

- автор фентезі-саги  “Відьмак”,   яка складається з 8 книжок, одразу замислив цю сагу масштабною.

Головний герой твору – Ґеральт. В дитинстві він був підданий мутації, що в подальшому  зробило з нього неповторного мисливця на чудовисьок.

Але його долю змінила Цірі, королівна зруйнованого королівства. Дівчина була призначена Ґеральту ще до її народження як своєрідний Грааль, який відьмак має віднайти. До того, як їхні шляхи розійшлися, завдяки Ґеральту вона отримує відьмацьке тренування, хоча і без мутації.

Серію «Відьмак» ми можемо віднести до постмодерністського фентезі. В свої творах Сапковський розповідає про жорстоке Середньовіччя, де постійно вирували  війни та епідемії. Також в сюжеті є і любовна лінія з чаклункою Йеннефер, але дуже своєрідна.

При написанні циклу автор надихався сюжетами із слов’янської міфології - . тут ми можемо побачити згадку про  русалок, вовкулак, чи кікімор..

Хронологія циклу виглядає наступним чином:

  • Збірка оповідань «Останнє бажання» була видана у Польщі у 1993 році, її поєднує рамочна історія в цілісний твір.

  • Друга збірка «Меч призначення», вийшла  у 1992 році, але вважається другою в циклі, бо містить перехід до пошуків Цірі.

  • Третя частина циклу,  роман «Кров ельфів», видано польською у 1994 році, в ньому ми знайомимося зі світом та Пророцтвом.  

  • Роман «Час погорди», четверту книгу, було опубілковано  у 1995 році, в ньому розповідається про могутніх та небезпечних магів та чародійок.

  • Книга «Хрещення вогнем», п’ята у серії,  була надрукована в оригіналі у 1996 році, в ній на пошуки Цірі збирається цілий загін, що проходить крізь охоплені війною країни.

  • Шоста книга «Вежа ластівки» вийшла  у 1996 році, в ній королівна Цірі та відьмак Ґеральт зустрічаються з долею віч-на-віч.  

  • Сьома книга, роман «Володарка озера», побачила світ у 1999 році, в ній завершуються сюжетні лінії героїв та ворогуючих країн.

  • Дія книги «Сезон гроз», яка вийшла в Польщі у 2013 році, відбувається в період часу перших оповідань, цей роман не є продовженням завершеної саги.

В Україні вся серія вийшла у 2016-2017 роках у видавництві “КСД”.
 

Комікси

Крім класичних книг, всесвіт Відьмака також розкривають комікси. Ця серія, можна сказати, була заснована на іграх про Відьмака від «CD Projekt Red», на яких ми зупинимося далі.  Започаткована у видавництві  «Dark Horse» у 2014 році, зараз вона налічує 8 книг та ЛОРбук. Останній мальопис був виданий у 2022 році.

В Україні наразі перекладено 5 коміксів : «Відьмак: Дім зі скла», «Відьмак: Лисячі діти», «Відьмак. Прокляття воронів» «Відьмак. Плоть і пломінь», «Тьмяні спогади», Лорбук "Світ Відьмака". Всі вони були видані в період з 2018 по 2022 рік видавництвом «Vovkulaka».

Для тих, хто хоче повністю погрузитися в події цього фентезі видавництво "Mal`opus" анонсувало кулінарну книгу зі Всесвіту Відьмак.

Відеоігри

Ігри, де ми беремо на себе роль Ґеральта з Рівії, який подорожує книжковим світом, виконуючи контракти на монстрів та розплутуючи інтриги королів, почали виходити у 2007 році. Першою з них стала  «The Witcher», події якої відбуваються вже після подій книг.  «The Witcher 2: Assassins of Kings», яка вийшла у 2011 році, розповідає про те, як Ґеральта вплутали в придворні чвари. У  2015 році гравці отримали змогу поринути у «The Witcher 3: Wild Hunt», яка стала головним хітом через розширені можливості пригод, велику кількість персонажів з багатими діалогами та оновлену харизматичну фігуру самого Ґеральта. Також  до серії вийшло 2 DLC (2015-16 рр.)  і шість спін-оффів, які виходили в період з 2007-2022. У 2022 році  був анонсований  ремастер першої гри «The Witcher».

Настільні ігри

Не забули і поціновувачів інтерактивних розваг без комп’ютера.

Наприклад,  «The Witcher Adventure Games», яка вийшла у 2014 році і розрахована на 2-4 гравців.. Гра повністю переносить нас у світ Відьмака. Під час ігрового процесу ми повинні виконувати квести, битися з чудовиськами і розвивати силу свого персонажу.

«Відьмак: старий світ» - зовсім новенька гра на 2-5 гравців, реліз якої відбувся минулого року, за версією сайту «BoardGameGeek» -  це один з найочікуваніших релізів 2022. Тут не згадується про Ґеральта, але є інші відьмаки. Загалом гравці  вирушать у захопливу мандрівку всесвітом Відьмака.